Przejdź do głównej zawartości

Z wizytą u Królowej, czyli o Londynie i Oxfordzie

Dzisiejszy post będzie głównie o moich przemyśleniach związanych z wyjazdem do Anglii (Oxford i Londyn). Być może wyciągniecie z niego parę rad lub innych ważnych informacji, które przydadzą Wam się jak i Wy postanowicie pojechać do tych miejsc.

Na początku chcę zaznaczyć, że była to moja pierwsza podróż za granicę (nie licząc momentów, kiedy przekraczałam granicę w górach stopą :p). Ponadto był to mój pierwszy lot samolotem. Muszę przyznać, że trochę się go obawiałam, ale nie było tak źle. Do wszystkich, którzy boją się używania transportu lotniczego - jest to jeden z bezpieczniejszych środków transportu! Serio, czasem warto spróbować, bo można zaoszczędzić wiele czasu (mniej więcej podróż w moim przypadku była 2 razy krótsza!). Nie pokochałam lotów samolotem, ale nie mam nic przeciwko nim.

Jak już poruszyłam temat transportu to chcę Was poinformować, że warto korzystać z transportu miejskiego (np. bilet całodobowy). Warto dowiedzieć się o przywilejach związanych z biletem miejskim, bowiem można znaleźć atrakcje, których koszt jest niższy jeśli posiada się takowy papierek! Ponadto autobusów jest tak dużo, że zazwyczaj nie trzeba na nie długo czekać, metro kursuje często, a przystanków jest naprawdę wiele, ale trzeba być dobrze poinformowanym, aby wysiąść w odpowiednim miejscu!








Jeśli chodzi o atrakcje w Londynie to pewnie każdy zna te najpopularniejsze, więc nie będę ich wypisywać. Podzielę się za to takimi, które są mniej popularne. Wiedzieliście, że w Londynie jest kolejka linowa nad Tamizą (która głownie jest środkiem transportu, ale też atrakcją widokową)? Innym miejscem, z którego możecie obejrzeć panoramę Londynu jest 10 piętro brytyjskiego muzeum narodowego międzynarodowej sztuki nowoczesnej (wejście na taras widokowy na dzień dzisiejszy jest zupełnie darmowe!). Jeśli lubicie duże budowle powinna Was zainteresować Tama na Tamizie, a jeśli umiecie dobrze angielski i chcecie się pośmiać koniecznie przyjdźcie na Speakers' Corner w Hyde Parku.

Dużo czasu spędziłam również w Oxfordzie (właściwie to tam nocowałam) i myślę, że warto zobaczyć to miasto, bo jest bardzo stare i dobrze zachowane, a ponadto można w nim zobaczyć Wielką Salę z Hogwartu! Rzeczą, która chyba najbardziej przypadła mi do gustu (oprócz jedzenia, bo o nim za chwilę) był punting czyli pływanie łódką, którą się odpycha za pomocą specjalnego, długiego drąga. Trzeba spróbować!



Musicie wiedzieć, że nie specjalnie przepadam za warzywami, a w Anglii surówek się nie je. Ciężko mi dogodzić w kwestii jedzenia, ale muszę przyznać, że posiłki były naprawdę dobre! Miałam okazję spróbować m.in. fish and chips czy Scone (polecam)!

Teraz przyszedł czas na moje wyobrażenia, a rzeczywistość, czyli o tym co mnie zaskoczyło. Nie sądziłam, że Anglicy są tak bardzo otwarci, naprawdę. W szkole uczymy się zwrotów typu good morning czy goodbye, a tam wszyscy porozumiewają się skrótami tych wersji, co prawda nie obracałam się w towarzystwie typowo formalnym, ale jednak było to dla mnie zaskoczeniem. 

Podsumowując warto pojechać/polecieć do Anglii. Swoją drogą podróżowanie nie jest takie złe, ale wciąż zniechęca mnie do zwiedzania świata duży minus - trzeba się pakować i martwić czy o czymś się nie zapomniało!

Miałam okazję przejść się po ulicy przed Pałacem Buckingham, bowiem była ona chwilowo zamknięta dla samochodów, może i Wy się załapiecie! ;)

Komentarze

  1. Zazdroszczę ci tego uczucia bycia w Londynie po raz pierwszy *-* Ja byłam 2 razy, za każdym razem z wycieczką szkolną (podróż autokarem, ponad 24 godziny; nie polecam), więc niestety nie miałam zbytniego wyboru w kwestii odwiedzanych atrakcji ;-) Także niestety Speaker's Corner widziałam tylko z okna autobusu :(
    Oxford jest piękny <3 Niesamowicie klimatyczny :D Ale Wielka sala nie zrobiła na mnie dużego wrażenia :")
    Bardziej podobało mi się Cambridge (tam też byłam na puntingu).
    3 razy na Wyspach (z czego 2 w Londynie), a do tej pory fish and chips jadłam tylko w Polsce. I to z mrożonki XD Za to takiej herbaty z mlekiem jak tam nie ma nigdzie indziej :P
    Zazdroszczę mocno ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Za to ja nie miałam okazji pić herbaty z mlekiem :P Ale jeszcze całe życie przed nami i pewnie będzie szansa, aby nadrobić te rzeczy. :D

      Usuń

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz dziękuję!
Staram się odwiedzać wszystkich moich czytelników!

Warto zajrzeć!

''Szkarłatna Dżuma'', czyli książka nie z tego stulecia

Na wstępie chciałabym wyjaśnić dlaczego tytuł jest taki, a nie inny. Mianowicie w moim egzemplarzu jest napisane, że to poprawiona wersja wydania z 1927 roku, aczkolwiek przeszukując sieć znalazłam również, że ona jest jeszcze starsza, a także informacje, że jest to opowiadanie, ale potraktuje to jak książę. Pierwszy raz sięgnęłam po tą książkę, jeśli się nie mylę, w podstawówce, na początku. Ciągnęła mnie do niej okładka, zwłaszcza ta osoba na pierwszym planie, pomyślałam, że to fajna przygodówka. Nawet nie wiecie jak się pomyliłam. Może gdybym zdała sobie sprawę co jest na dalszych planach odłożyłabym ją na potem. Pamiętam tylko, że emocje po przeczytaniu we mnie buzowały, zwłaszcza strach. Postanowiłam przeczytać ją jeszcze raz, aby się ''na świeżo'' z Wami podzielić moją opinią. Tytuł: ''Szkarłatna Dżuma'' Autor: Jack London Liczba stron: 76 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza SAWA Książka jest opowieśc

Narnia - niezwykła kraina, cieniem prawdziwej Narnii

Dziś opowiem Wam co nie co o ''Opowieściach z Narnii'' autorstwa C.S.Levisa. Nie będzie to recenzja, ale luźna opinia. Zacznę może od tego, że pierwszy raz spotkałam się z tymi książkami, a właściwie tylko z pierwszą z nich, w podstawówce, była moją lekturą i z czego pamiętam spodobała mi się (co potwierdza, że lektury nie są złe!). Gdzieś mi się o uszy obiło, że są kolejne części, ale specjalnie mnie do nich nie ciągnęło. Pewnie każdy słyszał o pierwszej części, drugiej części może trzeciej (chociażby za sprawą filmów), ale kto nie drążył tematu nie dowiedział się o pozostałych również wartościowych. Nie mogę zdecydować, która z nich mi się spodobała najbardziej, bo pomimo tego, że wszystkie w tym roku ''odświeżyłam'' to jednak czytałam je z przerwami. Postaram się jednak napisać co nieco o każdej z nich i mam nadzieję, że jeśli ktoś nie czytała to sięgnie po tą serię, a jak czytał to do niej wróci. I nie patrzcie na wiek, bo ja też nie jestem już taki

Lektury też mogą być fajne, czyli o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego

Chyba wszyscy słyszeli o Geralcie z Rivii, czy to dzięki grom komputerowym, książkom czy innym źródłom. Trzeba przyznać, że jak na postać występującą w lekturze szkolnej jest naprawdę popularny i choć wcześniej zamierzałam poznać jego losy, sięgnęłam po nie z „przymusu”. Co prawda moim zadaniem było przeczytanie jednego opowiadania, lecz skusiłam się na wszystkie, jeśli chcecie się dowiedzieć jak zbiór opowiadań wypadł w moich oczach koniecznie czytajcie dalej!  Tytuł: Ostatnie życzenie Autor: Andrzej Sapkowski Liczba stron: 288 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: superNOWA