Przejdź do głównej zawartości

"Trylogia czasu" Kerstin Gier

Choć dość opornie idzie mi skreślanie książek z listy, którą stworzyłam na początku tego roku (18 książek na 2018 rok), to w końcu przyszedł czas na kolejną pozycję - "Czerwień rubinu", a zaraz potem na kolejne tomy "Trylogii czasu". Seria ta swoje lata już ma, a całkiem niedawno doczekała się nowej odsłony, a ja wciąż po nią nie sięgnęłam i zupełnie tego nie rozumiem, zwłaszcza że trylogia ta naprawdę bardzo mi się spodobała i już dawno nie wciągnęłam się tak w żadną historię! 


Tytuł: Czerwień rubinu/ Błękit szafiru/ Zieleń szmaragdu
Cykl: Trylogia czasu
Autor: Kerstin Gier
Liczba stron: 344/ 364/ 456
Kategoria: młodzieżowe
Wydawnictwo: Egmont Polska

Gwendolyn Shepherd jest kuzynką wspaniałej i bardzo zdolnej Charlotty, która jest uznawana za posiadaczkę genu podróży w czasie. Prawda jednak wychodzi na jaw i okazuje się, że szkolono nie tą co trzeba było, a skakać do przeszłości potrafi tak naprawdę jej kuzynka. Od tego momentu życie Gwendolyn drastycznie się zmienia, zostaje wciągnięta w różne tajemnice i będzie musiała zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami, nie wiedząc komu może tak naprawdę ufać.

Jak się tak zastanowię to raczej nigdy nie czytałam historii o podróżach w czasie, a wydawałoby się, że to dość popularny wątek. Jednak zastanawiałam się jak autorka podejdzie do tego tematu i czy raczej skupi się na wątku miłosnym tudzież zaskakujących wydarzeniach niż na ich logice. Jednak Kerstin Gier zadbała o wszystko, a wszelkie wydarzenia i podróże miały później wpływ na dalszy bieg historii, a kiedy już myślałam, że wyłapałam niespójność, dana sytuacja została wyjaśniana parę stron dalej, więc pod tym względem naprawdę ogromny plus dla autorki!

Drugim plusem jest wykorzystanie w powieści prawdziwej postaci, choć dopiero po przeczytaniu trylogii dowiedziałam się, że Hrabia de Saint-Germain (w książce założyciel bractwa Strażników/Kręgu Dwanaściorga) żył naprawdę i  co ważne, krążą pogłoski, że jest on postacią nieśmiertelną, bo zauważono go po jego śmierci.

Ciekawym zabiegiem jest również zamieszczanie między rozdziałami wycinków z kronik, bądź jakiś cytatów, tabelek czy drzew genealogicznych, które choć nie mają jakiegoś ważniejszego znaczenia dla fabuły, pomagają czytelnikowi bardziej wczuć się w tę historię. Ponadto z tyłu każdego z tomów znajdziecie rozpiskę bohaterów, więc choć z początku może wydawać się trudne rozpoznawanie postaci, bo w końcu duże znaczenie odgrywają też postacie z przeszłości, to jednak wcale takie nie jest.

Jest to seria młodzieżowa z bardzo znaczącym wątkiem podróży w czasie, więc pewnie nie ma w tym nic dziwnego, że można tu znaleźć parę schematów. Przykładowo pojawia się najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki - Leslie Hay, która nie ma zupełnie żadnych magicznych zdolności, ale pomaga rozwiązywać tajemnice związane ze Strażnikami, a ponadto pojawia się pewien wątek miłosny, który oczywiście zawiera wiele kłótni, żalu i złości, jednak mimo wszystko schematy te nie przeszkadzały mi i w sumie nawet szukałam takiej historii, która po części rozgrywa się też w zwykłej szkole.

Jeśli o bohaterów chodzi to naprawdę ich polubiłam, zwłaszcza Xemeriusa, o którym nie powiem za wiele, bo pojawia się dopiero po pewnym czasie, a nie chciałabym nikomu z Was zniszczyć przyjemności z czytania tej serii, jeśli się skusicie. Myślę, że kreacja Gwendolyn wyszła naprawdę dobrze i cieszę się, że autorka jej nie wyidealizowała, zwłaszcza w porównaniu z Charlottą (która nawiasem mówiąc bardzo mnie irytowała).

Myślę, że jest to naprawdę dobra trylogia o podróżach w czasie i co ważne dość nieprzewidywalna, a jej zakończenie mnie usatysfakcjonowało i utwierdziło w przekonaniu, że historia ta cały czas trzyma jednakowo wysoki poziom, choć myślę, że starszym czytelnikom może ona nie do końca przypaść do gustu, bowiem nastolatkowie odgrywają w niej bardzo ważną część, jednak jeśli nie jest to przeszkodą, to naprawdę polecam tę trylogię. Przyznam, że ta historia naprawdę mnie wciągnęła, do tego stopnia, że chciałam więcej i więcej, po prostu nie mogłam się oderwać i myślę, że to jest dla niej najlepszą rekomendacją. 

Książki z tej serii biorą udział w wyzwaniach Olimpiada Czytelnicza i ABC czytania 2018

Komentarze

  1. Mam pierwszą część na półce i mam zamiar się za nią zabrać, ale jakoś nie wychodzi mi to...

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę że jakoś w okolicy świąt zrobię sobie prezent w postaci pakietu tej trylogii w nowych okładkach ❤️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To świetny prezent, te nowe okładki są super, liczę, że trylogia też Ci się spodoba! :D

      Usuń
  3. Bardzo źle wspominam tę serię ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Och, a to dlaczego? :)

      Usuń
    2. Nie podobała mi się od samego początku a bohaterowie irytowali... nie to nie dla mnie ;)

      Usuń
  4. Uwielbiam Trylogię czasu, mimo, że czytałam już dawno temu, chętnie wracam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Xemerius <3 <3 Uwielbiam tę Trylogię, czytałam ją jakiś czas temu, ale bardzo mi się podobała ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak Xemerius! <3 Widzę, że nie tylko ja jestem jego fanką!

      Usuń
  6. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z tą serią, ale bardzo mnie nią zaciekawiłaś :) Lubię historie o nastolatkach, a tym bardziej z wątkiem fantasy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie liczę, że Ci się spodoba, jeśli się skusisz. ;)

      Usuń
  7. Ekhm, to może ja się nie będę wypowiadała? :D Dla mnie pierwszy tom był okej, drugi to totalna porażka, a trzeci był lepszy od drugiego, ale nadal masakra :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak widać, niewiele trzeba, aby mnie zadowolić. :P

      Usuń

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz dziękuję!
Staram się odwiedzać wszystkich moich czytelników!

Warto zajrzeć!

Zakończenie w wykonaniu Chłopców

Dawno nie było już tutaj recenzji (ostatnia w styczniu, co tu się dzieje?), ale wiecie, aby ją napisać wypadałoby zaznajomić się z przedmiotem, który będzie się opisywać. A ja ostatnimi czasy jakoś książek mniej czytam (choć tą o której dziś będę opisywać, przeczytałam jakiś czas temu, wiecie takie małe opóźnienie ). Także jak pewnie z tytułu posta wywnioskowaliście dziś będzie co nieco o czwartej części serii „Chłopcy”, proponuję zapoznać się również z recenzjami poprzednich tomów, które znajdziecie w zakładce: Recenzje. Tytuł: Chłopcy 4. Największa z przygód Autor: Jakub Ćwiek Liczba stron: 400 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: Sine Qua Non W tej części Dzwoneczek musi się zmierzyć z Piotrusiem i odzyskać Chłopców, ale jest problem – Cień, ważny sojusznik Pana, który misternie układa swoje plany, ale wróżka też ma pewną (potężną) znajomość… W Obozie Piotrusia jak zwykle trwa zabawa, tym bardziej że odbito Tańczące Bliźniaki, tymczasem Dzwoneczek zbiera powoli swoich ...

"Nowoświaty" - antologia z okazji roku Lema

Nie było mnie tutaj jakiś czas, ale dzisiaj nie o tym, bo przychodzę do Was z recenzją "Nowoświatów".  Z pewnością już wiecie, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema i właśnie z tej okazji Wydawnictwo SQN oddało głos obiecującym autorom, a my, czytelnicy, dostaliśmy ten zbiór ośmiu opowiadań inspirowanych Lemem. Na wstępie chciałabym jeszcze dodać, że z tym znanym polskim autorem nie miałam za wiele styczności, dlatego dzisiaj nie będę analizować powiązań między opowiadaniami, a jego twórczością. Chcę też zwrócić uwagę, że sci-fi nie jest gatunkiem mojego pierwszego wyboru, więc nawet jeśli wykorzystane w tych krótkich formach pomysły są oklepane, to dla mnie wciąż pozostają świeże.    Tytuł: Nowoświaty Autor: wielu autorów Liczba stron: 206 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: SQN Choć wszystkie opowiadania mówią o różnych wydarzeniach, to mają pewne punkty wspólne. Wiadomo, w jakiś sposób nawiązują do twórczości Stanisława Lema, ale również porusz...

„Mroczne umysły nigdy nie gasną po zmierzchu”

Witajcie, przychodzę do Was dzisiaj z recenzją „Mrocznych Umysłów” serii książek dość mało znanej, choć wartej przeczytania, którą pochłonęłam w dość szybkim czasie i momentami (w sumie trochę częściej) nie mogłam się oderwać. Oczywiście i tutaj zastosowano metodę kończenia rozdziału (książki) w najlepszym momencie. Jak w telewizji! Postanowiłam, że nie będę się bawić w pisanie trzech małych opisów, ale za to zbiorę wszystko w jeden porządny – recenzje.