Przejdź do głównej zawartości

"Quo vadis" Henryk Sienkiewicz

Kiedyś przeczytałam "W pustyni i w puszczy", jakże ja się przy tym wymęczyłam, potem przyszła pora na "Krzyżaków", którzy byli całkiem, całkiem, a ostatnio skusiłam się na kolejną powieść Sienkiewicza - "Quo vadis". Dwie pierwsze były moim obowiązkiem szkolnym, ale po ostatnią sięgnęłam dobrowolnie. Ba! Nawet znałam najważniejsze momenty, bo omawialiśmy film pokrótce na lekcji języka polskiego, jednak widząc naprawdę wiele pozytywnych opinii w blogsferze na temat tej książki postanowiłam, że kiedyś ją przeczytam. Więc pobrałam ebooka z Wolnych Lektur (zupełnie legalnie i za darmo!) i czekał on na mnie, a w końcu się nawet doczekał.

Tytuł: Quo vadis
Autor: Henryk Sienkiewicz
Liczba stron: -
Kategoria: historyczne
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska

"Quo vadis" to historia młodego patrycjusza Wincjusza, który zakochał się Ligii, córce wodza jednego z barbarzyńskich plemion, niewolnicy należącej do szanowanej rzymskiej rodziny. Wszystko ma miejsce za czasów cesarza Nerona.

Wbrew pozorom książka ta nie jest oparta tylko na wątku miłosnym, a on sam nie jest taki typowy jakby się mogło wydawać. Skutkiem nieprzemyślanej decyzji młodego kochanka, który myśli, że będąc rzymianinem o znacznej pozycji wszystko mu się należy, dziewczyna zaczyna mu umykać i ukrywać się w Rzymie. Pamiętajmy, że to nie są czasy, w których kobiety mają istotną wartość, więc same słowa Ligii nic nie znaczą. Ponadto istotna jest wiara ukochanej Wincjusza, jest ona bowiem chrześcijanką, a w czasach, w których rozgrywa się akcja chrześcijanie byli prześladowani, co jest także dość istotnym wątkiem w książce mającym wielki wpływ na finał. 

W Rzymie nie za dobrze myślano o wierzących w Chrystusa, sam Wincjusz należał to tych, którzy obarczali ich winą za całe zło, ale z czasem stosunek głównego bohatera do nich zaczął się zmieniać. I myślę, że zostało to genialnie poprowadzone, bo sam coraz bardziej przekonywał się do religii chrześcijańskiej, jednak wciąż była to chybotliwa wiara oparta na słabym fundamencie, co w pewnych momentach jest aż nader widoczne. Sam wątek miłosny również został ciekawie poprowadzony i zdecydowanie pasuje do realiów tamtych czasów. Uczucia Ligii względem głównego bohatera zaczynają się zmieniać, a sam Wincjusz zaczyna widzieć różnice między pożądaniem, a głębszym uczuciem. Co jest na swój sposób urocze i aż chce się kibicować tej parze, aby wszystko dobrze się skoczyło.

Mamy też okazję poznać wuja głównego bohatera, Petroniusza, który zajmuje znaczną pozycję na dworze Nerona. Dzięki czemu możemy przyglądać się intrygującym potyczkom między najbliższymi doradcami cesarza, które niejeden raz mają naprawdę istotne znacznie, bo sam Neron jest człowiekiem dość osobliwym, skupionym na swoim rozwoju muzycznym i ceniącym go najbardziej na świecie. Człowiekiem, który nie do końca był zdrowy psychicznie, a od którego tak wiele zależało, bo wystarczyło jedno słowo, aby ktoś przeżył albo zginął.

Zdecydowanym plusem tej powieści jest to, że bohaterowie są naprawdę dobrze rozbudowani, pełnowymiarowi, z krwi i kości. Nie tylko pierwszoplanowi, ale także ci bardziej poboczni. Pojawia się między innymi też Chilon Chilonides, postać, która pewnie u każdego wywoła sporo sprzecznych emocji, a która jest jedną z tych poboczniejszych postaci, choć niewątpliwie znaczących dla fabuły. Jej również Sienkiewicz poświęcił wystarczająco dużo miejsca, aby można obserwować jak ewoluuje. 

Z początku wszystko dzieje się powoli, co może trochę przynudzać, jednak z czasem akcja nabiera tempa i przyśpiesza pod koniec, gdzie dzieją się złe rzeczy, które pewnie niejednego mogą zaskoczyć (ja sama niestety akurat te rzeczy już wiedziałam z lekcji polskiego). Krótko mówiąc trup ściele się gęsto.

Oczywiście sięgając po tę książkę nie można zapomnieć, że pełna jest ona różnych zwrotów, których już się teraz nie używa, a sam język do najprostszych nie należy. Opisy różnych rzymskich budowli czy wystrojów domów, czy innych rzeczy też tu oczywiście znajdziecie (jednak nie aż tak nudne i rozbudowane jak w "Pustyni i w puszczy" ;)). Ma ona też całkiem sporo wspólnego z prawdziwą starożytnością, zwłaszcza z niektórymi osobami z tamtych czasów, czego można dowiedzieć się z przypisów. Jednak nie ma się czego obawiać, bo jeśli już wciągniecie się w tę historię, a jest to naprawdę dobrze rozbudowana i ciekawa historia, to wszystkie te rzeczy nie powinny Wam przeszkadzać.

"Quo vadis" nie jest łatwą lekturą, ale myślę, że wartą przeczytania. Sięgnijcie kiedyś po tę książkę, jak będziecie mieli dużo wolnego czasu, nie będziecie się nigdzie śpieszyć, nie będziecie mieli żadnego deadline'a. A zobaczycie, że klasyka nie gryzie i też potrafi być naprawdę dobrze rozpisana, bo nikt nie może powiedzieć, że "Quo vadis" to z jednym wątkiem, z płaskimi bohaterami czy nieciekawą historią, bo nie jest to prawdą.

 Książka bierze udział w wyzwaniach: Czytamy klasykę i Olimpiada Czytelnicza

Komentarze

 1. O, ja też nie przepadam za "W pustyni i w puszczy", a "Quo Vadis" mi się podobało. Do czasu aż nie obejrzałam tego koszmarnego filmu Kawalerowicza, który na zawsze zepsuł mi książkę i postaci. Za takie filmy powinna być jakaś kara ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie akurat ten film zdołał przekonać do przeczytania książki. Może w ten sposób chociaż wynagrodził winy, które wyrządził Tobie. :D

   Usuń
 2. Zraziłam się do Sienkiewicza po wspomnianych "W pustyni i w puszczy" oraz "Krzyżakach". Chcę kiedyś sięgnąć po "Quo Vadis" czy po Trylogię, ale raczej nie stanie się to w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak życzenie udanej lektury przy kolejnej książce Sienkiewicza. :)

   Usuń
 3. Mi też "Quo Vadis" się podobało, zdecydowanie wartościowa książka. Natomiast przy "W pustyni i w puszczy" wymęczyły mnie opisy przyrody, a przez "Krzyżaków" nie udało mi się przebrnąć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to te opisy przyrody były najgorsze! :D
   A z Krzyżakami to już nie bardzo pamiętam jak było, ale przebrnęłam i chyba potem się coś nawet rozkręciło... ;)

   Usuń
 4. Quo vadis było jedną z zaledwie kilku lektur przez które nie udało mi się przebrnąć, ba poddałam się po kilku pierwszych stronach. Obecnie nie mam najmniejszych ochoty na zrobienie do niej drugiego podejścia, ale nie mówię że nigdy się to nie zdarzy, po prostu chyba potrzebuje teraz nieco łatwiejszych w odbiorze pozycji. 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, u mnie też było parę takich lektur, przez które nie przebrnęłam. Być może rzeczywiście liczy się tu nastawienie, bo jak już wspominałam Quo vadis nie czytałam do szkoły, ale skusiłam się na nie po wielu pozytywnych opiniach innych bloggerów. :P

   Usuń

Publikowanie komentarza

Za każdy komentarz dziękuję!

Warto zajrzeć!

Rozważna czy romantyczna?

Czy też macie wrażenie, że istnieje klątwa, która sprawia, że po znalezieniu perełki i sięgnięciu po inne książki tego samego autora, odczuwa się głównie rozczarowanie, bo nic nie jest w stanie dorównać tej pierwszej? Miałam tak między innymi z Matthew Quickiem, kiedy już dwa lata temu sięgnęłam po "Wybacz mi, Leonardziej", która była świetną, naprawdę świetną, książką. Więc chcąc znaleźć kolejne takie świetne książki przeczytałam wszystkie inne wydane w Polsce spod jego pióra, a były ich aż cztery (!). Nie zrozumcie mnie źle, one były naprawdę w porządku, ale TYLKO w porządku. Pewnie zastanawiacie się czemu wspominam o tej historii teraz, skoro post ma dotyczyć książki zupełnie innego autora. Już śpieszę z odpowiedzią, z Jane Austen sytuacja wygląda naprawdę podobnie. Moją przygodę zaczęłam od "Dumy i uprzedzenia" i to były jeszcze czasy, kiedy do klasyków podchodziłam z dużą rezerwą (co ciekawe miało to również miejsce dwa lata temu, wtedy był dobry rok mojej cz…

Najbardziej pokręcona zagadka kryminalna, z którą miałam okazję się zapoznać!

Coraz bardziej upewniam się w przekonaniu, że jednak mam nosa do książek. I pewnie dlatego tak rzadko trafiam na potworki. "Siedmiu mężów Evelyn Hugo" Taylor Jenkins Reid wpadło mi w oko jakiś czas temu i czułam, że mi się spodoba. Sięgnęłam i się zdecydowanie nie rozczarowałam (a pewne wymagania były), o czym możecie poczytać tutaj. "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" Stuarta Turtona też już jakiś czas było na moim celowniku, a tak bardzo byłam ciekawa tej historii, że sama postanowiłam ją zakupić, i co? Zdecydowanie nie żałuję.

20 książek na 2020 rok

Pora na trzecią edycję mojego własnego wyzwania (a także na pierwszy post w nowym roku!), w którym tworzę listę książek, z którymi chciałabym się bliżej spotkać w danym roku. Jeszcze nigdy nie udało mi się skreślić wszystkich pozycji z danej listy, ale z dwuletniego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie do końca o to w tym chodzi. Wielką frajdę sprawia mi samo przejrzenie listy "Chcę przeczytać" i wybranie z niej pozycji, po które naprawdę chciałabym sięgnąć, ale ciągle coś innego przykuwa mój wzrok w bibliotece. Innymi słowy, wiele z tych książek chcę przeczytać od dawna, ale nie mogę się zebrać, a takie wyzwanie jest bardzo pomocne w momentach, kiedy mam zupełnie pustą głowę i nie wiem po co chciałabym sięgnąć. Nie przedłużając zapraszam do czytania.