Przejdź do głównej zawartości

"Coś o tobie i coś o mnie" Julie Buxbaum

Ja wiem, że ostatnio dość sporo książek młodzieżowych się tutaj pojawia (a myślałam, że czytam głównie fantastykę!), ale co ja poradzę, jak przychodzę zmęczona do domu i naprawdę nie mam ochoty na poznawanie mechanizmów rządzących danym światem czy myślenie nad tym co w danej książce się wyprawia. Czasem po prostu trzeba się zrelaksować i odmóżdżyć, a książki młodzieżowe są do tego idealne. No i w końcu wciąż jestem nastolatką, także wpisuję się jeszcze w target. :P

 
Tytuł: Coś o tobie i coś o mnie
Autor: Julie Buxbaum
Liczba stron: 304
Kategoria: młodzieżowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Po śmierci matki Jessie Holmes wraz z ojcem przeprowadzają się do Los Angeles, do nowej ukochanej ojca. Swoją zwykłą szkołę będzie musiała zamienić na prywatną, do której kompletnie nie pasuje, jednak okazuje się, że ma pewnego sprzymierzeńca, tajemniczego Ktosia/Nikt, który zaczyna wysyłać jej wiadomości.

Tak, ta książka jest typową powieścią młodzieżową. Mamy nastoletnią bohaterkę, które ma pewien problem, w tym przypadku czuje się po prostu sama, bo swoją najlepszą przyjaciółkę zostawiła w Chicago, a ojciec nie za bardzo znajduje na nią czas. Wyróżnia się też w towarzystwie, w końcu nigdy nie zaliczała się do tej bogatej społeczności. Jednak czymś, co wyróżnia tę książkę na tle innych jest wątek detektywistyczny, bowiem dziewczyna próbuje poznać tożsamość swojego sprzymierzeńca. Niestety nie jest to najlepsza strona tej książki, bowiem mój początkowy typ chłopaka, który stał za tym nickiem, okazał się pod koniec trafny, choć sama bohaterka usilnie łączyła fakty w taki sposób, aby nie doprowadziły jej do rozwiązania tej zagadki. Jednak, nie jest to kryminał, więc na pewne rzeczy można po prostu przymrużyć oko (albo oba).

Przyznam, że ciekawym pomysłem był ten cały motyw Ktosia/Nikt, z którym Jessie wymieniała się trzema rzeczami o sobie. Ta młodzieżówka, tak jak również wiele innych, porusza poważniejsze problemy młodych ludzi. W tym właśnie osamotnienie głównej bohaterki i problemy z dogadaniem się z nowymi członkami rodziny, macochą i jej synem. Można powiedzieć, że nie pojawia się tutaj trójkąt miłosny, a nawet jeśli to bardzo delikatny, ale wynikający z tego, że główna bohaterka nie wie kim jest Ktoś/Nikt, a kandydatów, którzy pasują do jej tropów, jest kilku. Oczywiście duże znaczenie odgrywa tutaj również szkoła i sprawy z nią związane. W końcu ciężko, aby nastolatka nie uczęszczała do żadnej placówki (no chyba, że są wakacje :P), a w tym przypadku Jessie nie tylko zmienia ludzi ze swojego otoczenia, ale zmienia się też ich stan majątkowy, a pewnie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że żaden młody człowiek nie byłby z tego faktu zadowolony.

Krótko mówiąc jest to typowa młodzieżówka, a o takich książkach najciężej coś powiedzieć, bo ani nie mają one znacznych wad, które warto podkreślić, ani elementów, które potrafią oczarować. Nie uważam, że warto ją przeczytać, bo przekazuje jakieś istotne wartości. Niemniej jeśli akurat szukacie literatury tego typu i macie "Coś o tobie i coś o mnie" pod ręką, to spokojnie możecie sięgać i nie powinniście się rozczarować, bo jest to naprawdę porządnie napisana młodzieżówka, która po prostu nie wnosi nic nowego do tego gatunku.

Książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada Czytelnicza 

Komentarze

 1. Ja akurat czytałam tą książkę i pamiętam że w sumie mi się spodobała i wydawała być pod pewnym względem oryginalna, chociaż rzeczywiście ten wątek Ktosia/Nikta nie był dopracowany przez swoją przewidywalność ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie ma w sobie coś przez te maile, choć założę się, że jednak jest sporo takich książek, ale trzeba w tym gatunku naprawdę siedzieć, czego obie nie robimy. :P

   Usuń
 2. To nie książka dla mnie ;<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, mam nadzieję, że wkrótce znajdziesz tutaj coś dla siebie. ;)

   Usuń
 3. Ja nie lubię młodzieżówek, a zwłaszcza przewidywalnych xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No Tobie by się pewnie nie spodobała, ale jeśli miałabym Cię zachęcać do jakiejś młodzieżówki, to do książek Kasie West. :P

   Usuń

Publikowanie komentarza

Za każdy komentarz dziękuję!
Staram się odwiedzać wszystkich moich czytelników!

Warto zajrzeć!

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen

Wybaczcie mi moją długą nieobecność, to miejsce wciąż sprawia mi wiele radości i nie zamierzam go opuszczać, ta długa nieobecność wynikała raczej z mojego dość słabego gospodarowania czasem wolnym. Na szczęście rok szkolny ma się ku końcowi, więc więcej czasu na czytanie i inne przyjemności przybywa! Dziś chciałam Wam opowiedzieć o książce znanej, ale nie przez wszystkich czytanej, a szkoda, bo bardzo dobrej. 

Najbardziej pokręcona zagadka kryminalna, z którą miałam okazję się zapoznać!

Coraz bardziej upewniam się w przekonaniu, że jednak mam nosa do książek. I pewnie dlatego tak rzadko trafiam na potworki. "Siedmiu mężów Evelyn Hugo" Taylor Jenkins Reid wpadło mi w oko jakiś czas temu i czułam, że mi się spodoba. Sięgnęłam i się zdecydowanie nie rozczarowałam (a pewne wymagania były), o czym możecie poczytać tutaj. "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" Stuarta Turtona też już jakiś czas było na moim celowniku, a tak bardzo byłam ciekawa tej historii, że sama postanowiłam ją zakupić, i co? Zdecydowanie nie żałuję.

Antybohater w literaturze dziecięcej

Mieliście tak kiedyś, że za dzieciaka nie sięgnęliście po zachwalaną serię, bo nie mieliście pojęcia, że istnieje, i wiedząc, że wielu ludzi zaczytuje się w niej po dziś dzień, postanowiliście zrobić to teraz? Ja miałam tak ze Zwiadowcami i niestety rozczarowałam się. Nie zrozumcie mnie źle, uważam, że to jest naprawdę w porządku historia, ale czułam to, że jest ona skierowana do młodszego czytelnika i nie potrafiłam się przy niej bawić. I myślę, że gdybym czytała ją parę lat wcześniej albo teraz po raz drugi, z sentymentem, to mogłabym być kolejną fanką Johna Flanagana. I sądziłam, że nie znajdę nic w literaturze dziecięcej, co by przypadło mi do gustu, jednak dzisiaj przychodzę z dowodem na to, że da się napisać książkę dla dzieci, która oczaruje dorosłych.
Dodam jeszcze, że od Brandona Sandersona nic innego nie czytałam, więc nie znajdziecie tutaj żadnych porównań do innych jego dzieł, ani nic w tym stylu. Postanowiłam zacząć właśnie od tej serii przygodę z nim, bo nie łączy się ona…