piątek, 8 lutego 2019

"Dwór mgieł i furii" Sarah J. Maas

Przyszedł w końcu czas na drugą część (abym wreszcie mogła się wybrać po trzecią :P), mam ferie, trochę więcej czasu niż zazwyczaj, to wreszcie mogę zabrać się za zaległe wpisy. Lepsza, gorsza? 8,8 chyba nie bierze się z niczego, a uwierzcie taka ocena znajduje się na Lubimyczytać (nie żebym przykładała specjalną uwagę do tych ocen, ale teraz, otwierając konto z tą kartą, aby mieć pewność, że nie pomylę żadnych danych, przykuło to moją uwagę, swoją drogą jeśli o te dane chodzi, to z nimi też było zabawnie, ale to nie historia na ten dzień, dla zainteresowanych - odsyłam do hashtagów pod zdjęciami z tą książką na moim Instagramie), a może jednak? 

Tytuł: Dwór mgieł i furii
Cykl: Dwór cierni i róż
Tom: 2
Autor: Sarah J. Maas
Liczba stron: 768
Kategoria: fantastyka
Wydawnictwo: Uroboros

Po całkiem udanym, dla Feyry, zakończeniu pierwszego tomu jej zmartwienia się nie kończą. Rodzą się nowe problemy. Jedne błahe, inne troszkę poważniejsze, no i wróg jej ukochanego w końcu zwraca się o spłatę długu. 

Można by się spodziewać po objętości, że w książce tej dzieje się naprawdę wiele. I jest to prawdą, jednak, przynajmniej dla mnie, było tego trochę za dużo. Wszelkie przygody w środkowej części książki były dość monotonne. Ktoś porównał, to kiedyś do questów z gier różnego rodzaju. Wiecie, bohaterka wyrusza, załatwia co ma załatwić i wraca, potem chwila odpoczynku i znowu to samo. Na szczęście końcówka ratuje, pod tym względem, sytuację, bo myślę, że zaskoczy wielu, a tam akcja wreszcie sięga zenitu i dzieje się coś wyłamującego się ze schematu. I jest to naprawdę dobre zakończenie, które zarazem skłania czytelnika do sięgnięcia po część trzecią.

Warto również wspomnieć, że choć w poprzedniej części było wiele nawiązań do dzieł kulturowych, to w tym tak wielu nie znajdziecie, nie wiem nawet czy coś się da tutaj podciągnąć pod ten temat. Być może. Jednak z pewnością nie było tego tak dużo jak w tomie pierwszym. Mam wrażenie, że sam klimat jest troszkę mroczniejszy, jednak da się to z pewnością uzasadnić miejscem, w którym toczy się akcja. W pierwszej części był to głównie Dwór Wiosny, teraz jest to raczej Dwór Nocy.

Bardzo mi się spodobała kreacja Dworu Nocy, a zwłaszcza jego mieszkańców. Nie mówiąc o tym, że wreszcie zrozumiałam zachwyty na temat Rhysanda, to bardzo polubiłam ludzi, którymi się otaczał. Całą czwórkę. Musicie wiedzieć, że wszyscy byli niepowtarzalni, a ich relacja naprawdę realistyczna, a to jest dość istotna informacja, bo ja, jak zapewne i wielu z Was, naprawdę nie przepadam za sztucznymi dialogami. 

Myślę, że "Dwór mgieł i furii", to naprawdę dobra książka, lecz jeszcze nie arcydzieło. Kto wie, może trzeciej części z czystym sumieniem będę mogła nadać te miano? Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu historia Feyry, jednak jest to naprawdę ciekawa opowieść i choć z pewnością są tutaj powielone schematy typowe dla literatury fantastyczno-młodzieżowej (nie wiem czy to w sumie takie dla młodzieży, bo znajdują się tutaj dość dokładnie opisane sceny miłosne), to jednak myślę, że teraz naprawdę ciężko napisać coś w 100% oryginalnego, w końcu tyle powieści zostało już napisanych.

Książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada Czytelnicza.

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam te serię! Zdecydowanie jedna z moich ulubionych! :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że trzeci to mnie nie zawiedzie i również będę mogła to powiedzieć! :)

   Usuń
 2. Dużo już o tej serii słyszałam i chciałabym niedługo po nią sięgnąć żeby sprawdzić czy mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobnie i przez to, że otaczała mnie ze wszystkich stron, zdecydowałam się po nią szybciej sięgnąć niż po inne serie tego typu. ;) Życzę Ci, aby spodobała Ci się co najmniej tak jak mi. :P

   Usuń
 3. Oj tak, końcówka była fenomenalna! Bardzo lubię tę serię, choć widzę w niej też pewne mankamenty i utarte schematy. Ale Rhys wszystko wynagradza <3 <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, to prawda, ciężko nie polubić Rhysa. :D

   Usuń
 4. Czytałam drugi tom i mnie zachwycił, ale po trzeci jakoś nadal nie sięgnęłam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja mam tak samo, bo do dziś nie sięgnęłam po niego, jednak wkrótce to zrobię, bo już czeka na półce. :P

   Usuń
 5. Nadal pozostanę przy Szklanym Tronie i Aelin :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę w końcu poznać tę drugą serię, aby samemu zdecydować co lepsze! :P

   Usuń

Za każdy komentarz dziękuję!