Przejdź do głównej zawartości

Fantastyczne zwierzęta, czyli o kolejnym filmie w świecie czarodziejów


Ostatnio fani twórczości (dotyczącej czarodziejów) Rowling są rozpieszczani, po tylu latach posuchy najpierw pojawiła się sztuka i scenariusz ''Harry Potter i Przeklęte Dziecko'', a teraz film ''Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć'' (choć ona napisała tylko scenariusz, a David Yates był reżyserem). Ostatnio (wczoraj) miałam okazję zobaczyć go na wielkim ekranie i jeśli chcecie wiedzieć co o nim sądzę koniecznie czytajcie dalej!


Może zacznę od tego, że film  nie dzieje się bezpośrednio przed lub po dziejach związanych z Potterem, ale aż około siedemdziesiąt lat przed nim, a głównym bohaterem nie jest Harry, a Newt Skamander, autor książki ''Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć'', którą w późniejszych czasach przeczytał Harry. Troszkę pokręcone, ale mam nadzieję, że zrozumieliście ;)

Akcja rozpoczyna się, gdy Newt przybywa do Ameryki z walizką pełną magicznych istot. Niestety parę z nich uciekło, a w wir niespodziewanych wrażeń zostaje wciągnięty mugol o nazwisku Kowalski. Prawo czarodziejów dalej wcześniej również nakazywało ukrywanie magii przed mugolami (w filmie jest nawet wyjaśnione dlaczego!), dlatego Newt jest ścigany. Już na początku spotka Tinę, a później Queenie, które okażą się ważnymi postaciami w jego przygodzie.
No zgadnijcie, co jest w środku?
Sam pomysł na fabułę jest fantastyczny (:D), lecz można się przyczepić, że początek był nudnawy, owszem poznawaliśmy różne zwierzęta, ale niewiele się działo, ale można to wybaczyć, bo końcówka była naprawdę dobra, sama fabuła jest mało przewidywalna (aczkolwiek udało mi się coś przewidzieć, ale chwilę przed wyjaśnieniem na ekranie). Na początku miałam problem z załapaniem o co chodzi, jednak w końcówce wiele wyjaśniono, ale nie wszystko, być może zostawili to na kolejne części (słyszałam, że mają powstać). Efekty specjalne oraz magiczne zwierzęta godne magicznego świata. Pewnie są osoby, które powiedzą, że film powstał dla pieniędzy, ale raczej się z nimi nie zgadzam, bo był naprawdę dobry (choć pewnie wiele pieniędzy też przyniesie).
Czyż nie tak powinien wyglądać czarodziej z walizką pełną
FANTASTYCZNYCH zwierząt?
Moim zdaniem aktorzy byli naprawdę dobrze dobrani, a zwłaszcza  Eddie Redmayne, który wcielił się w rolę Newta. Rolę Jacoba Kowalskiego (dziwne, że przetłumaczyli nazwisko, a imienia już nie :/) odegrał Dan Fogler, który naprawdę pasował do takiego zwykłego i miłego, niemagicznego człowieczka. Rolę kobiet, które towarzyszyły wyżej wymienionym mężczyzną odegrały Katherine Waterston (Tina) i Alison Sudol (Queenie). Obsada mało znana (przynajmniej mnie, po zdjęciu na Filmweb kojarzę tylko Eddie'ego z ''Jupiter: Intronizacja'', ale nie pomyślałabym, że to on zagrał Newta, sami porównajcie jakie cuda czynią charakteryzatorzy), ale naprawdę dobrze się spisała! Warto też zwrócić uwagę na stroje, których dziś już raczej nie zobaczymy.
Co do muzyki to powiem, że znawcą specjalnie nie jestem i raczej skupiam się na fabule, ale fajnym zabiegiem było dodanie typowo ''Potterowskich'' utworów. 
Podsumowując film naprawdę warty uwagi, głównie dla fanów Harry'ego, ale i nie tylko, owszem można zauważyć powiązania do filmów ''Harry Potter'', ale widz niemający pojęcia o świecie czarodziejów również zrozumie o co chodzi. ;)
Zdjęcia: 1 - plakat filmu ''Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć"
2, 3 - kadry z filmu ''Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć".

Komentarze

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz dziękuję!
Staram się odwiedzać wszystkich moich czytelników!

Warto zajrzeć!

Zakończenie w wykonaniu Chłopców

Dawno nie było już tutaj recenzji (ostatnia w styczniu, co tu się dzieje?), ale wiecie, aby ją napisać wypadałoby zaznajomić się z przedmiotem, który będzie się opisywać. A ja ostatnimi czasy jakoś książek mniej czytam (choć tą o której dziś będę opisywać, przeczytałam jakiś czas temu, wiecie takie małe opóźnienie ). Także jak pewnie z tytułu posta wywnioskowaliście dziś będzie co nieco o czwartej części serii „Chłopcy”, proponuję zapoznać się również z recenzjami poprzednich tomów, które znajdziecie w zakładce: Recenzje. Tytuł: Chłopcy 4. Największa z przygód Autor: Jakub Ćwiek Liczba stron: 400 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: Sine Qua Non W tej części Dzwoneczek musi się zmierzyć z Piotrusiem i odzyskać Chłopców, ale jest problem – Cień, ważny sojusznik Pana, który misternie układa swoje plany, ale wróżka też ma pewną (potężną) znajomość… W Obozie Piotrusia jak zwykle trwa zabawa, tym bardziej że odbito Tańczące Bliźniaki, tymczasem Dzwoneczek zbiera powoli swoich ...

"Nowoświaty" - antologia z okazji roku Lema

Nie było mnie tutaj jakiś czas, ale dzisiaj nie o tym, bo przychodzę do Was z recenzją "Nowoświatów".  Z pewnością już wiecie, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema i właśnie z tej okazji Wydawnictwo SQN oddało głos obiecującym autorom, a my, czytelnicy, dostaliśmy ten zbiór ośmiu opowiadań inspirowanych Lemem. Na wstępie chciałabym jeszcze dodać, że z tym znanym polskim autorem nie miałam za wiele styczności, dlatego dzisiaj nie będę analizować powiązań między opowiadaniami, a jego twórczością. Chcę też zwrócić uwagę, że sci-fi nie jest gatunkiem mojego pierwszego wyboru, więc nawet jeśli wykorzystane w tych krótkich formach pomysły są oklepane, to dla mnie wciąż pozostają świeże.    Tytuł: Nowoświaty Autor: wielu autorów Liczba stron: 206 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: SQN Choć wszystkie opowiadania mówią o różnych wydarzeniach, to mają pewne punkty wspólne. Wiadomo, w jakiś sposób nawiązują do twórczości Stanisława Lema, ale również porusz...

„Mroczne umysły nigdy nie gasną po zmierzchu”

Witajcie, przychodzę do Was dzisiaj z recenzją „Mrocznych Umysłów” serii książek dość mało znanej, choć wartej przeczytania, którą pochłonęłam w dość szybkim czasie i momentami (w sumie trochę częściej) nie mogłam się oderwać. Oczywiście i tutaj zastosowano metodę kończenia rozdziału (książki) w najlepszym momencie. Jak w telewizji! Postanowiłam, że nie będę się bawić w pisanie trzech małych opisów, ale za to zbiorę wszystko w jeden porządny – recenzje.