Przejdź do głównej zawartości

Coś polskiego - „Fanfik” Natalii Osińskiej

Już rok szkolny się skończył i można odetchnąć, odpocząć i skupić się na rzeczach, na których się chce, ale nie o tym chciałam dziś pisać. Dzisiejszy post będzie o „Fanfiku”, niech Was tytuł nie zmyli, bowiem nie jest to powieść, która wykorzystuje postaci czy świat z innych utworów, aczkolwiek wiele elementów kulturowych można w niej znaleźć. Więc dlaczego tytuł taki, a nie inny? O tym poniżej.



Tytuł: Fanfik
Autor: Natalia Osińska
Liczba stron: 400
Kategoria: młodzieżowe
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna

Tosia jest prawie zwykłą dziewczynką. Większość życia spędziła na prochach i w internecie. Nie ma przyjaciół (oczywiście tych nieinternetowych). Próbuje odnaleźć siebie i zrozumieć dlaczego jest jej źle. Poznaje Tośka i wszystko się zmienia.

Książka ta, jak pewnie wiele tego typu, nie ma wyraźnie zaznaczonej fabuły (przynajmniej dla mnie). O co mi chodzi? Ano o to, że nie miałam pojęcia do czego zmierzam, w historiach gdzie jest dobro i zło, czekamy na punkt kulminacyjny, a tutaj niespecjalnie go widziałam. Z drugiej strony historia ta mogłaby być historią prawdziwą, a nasze życie chyba nie jest aż tak spektakularne, prawda?

Muszę przyznać, że książka mi się dłużyła, ale teraz zdaję sobie sprawę dlaczego. Wiecie, dopóki nie znalazłam ile ta powieść ma stron nie sądziłam, że taka z niej ciegiełka, musicie wiedzieć, że czytając ebooka nie widać tej grubości na pierwszy rzut oka (numeracji stron też tam w sumie nie ma). Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na to, że sądziłam iż czas tej książki jest troszkę przedawniony, ale doszłam do wniosku, że autorka bardzo dobrze oddała realia dzisiejszego świata, a wiele młodzieżówek jest po prostu podkoloryzowanych.

Jeśli chodzi o fabułę to ciężko powiedzieć coś na jej temat bez spojlerowania, a nie chciałabym odebrać Wam przyjemności płynącej z zaskoczenia, dlatego wspomnę o wątkach jaki ta powieść porusza. Najważniejszym z nich według mnie jest szukanie/odnalezienie samego siebie, myślę, że wielu ludzi często nie jest w pełni sobą, a książka ta pokazuje, że pomimo trudności da się dowiedzieć czegoś o sobie samym. Tak, trudności, bo chyba wszyscy wiemy, że w normalnym życiu są różne przeciwności losu. „Fanfik” porusza też wątek relacji międzyludzkich, a zwłaszcza tych w rodzinie. Pokazuje jak mało rodzice wiedzą o swoich pociechach i jak widzą to obie strony, bo książka jest napisana z punktu widzenia kogoś obcego (narrator wszystkowiedzący).

Książka ta nie jest lekka, ale ciekawa. Nużyć ona może, bo akcji w niej jest niewiele, ale to zależy od gustu. Osobiście wolę jednak jak coś się dzieje, ale myślę, że nie żałuję poświęconego czasu tej lekturze, bo kto wie ile takich Toś jest wśród nas?

„Nie można zajrzeć śmierci w oczy, a potem odwrócić się do niej tyłem
 i bezkarnie powrócić do własnych spraw”

Cytat pochodzi z książki „Fanfik” Natalii Osińskiej

Komentarze

  1. Jakoś mnie do tej książki nie ciągnie... Choć lubię takie ciekawe i niebanalne historie ;) Szkoda że mało akcji...

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazwyczaj w książkach opowiadających historie zwykłych ludzi jest mało akcji ;)
      Również pozdrawiam!

      Usuń
  2. Ja właśnie potrzebuję akcji, nie lubię nużących powieści :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie słyszałam o tej powieści, dzięki za przybliżenie tytuły, mimo że zapewne nei uda mi się po nią sięgnąć w najbliższym czasie :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cała przyjemność po mojej stronie :D Może uda Ci się sięgnąć szybciej niż myślisz :D

      Usuń

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz dziękuję!
Staram się odwiedzać wszystkich moich czytelników!

Warto zajrzeć!

''Szkarłatna Dżuma'', czyli książka nie z tego stulecia

Na wstępie chciałabym wyjaśnić dlaczego tytuł jest taki, a nie inny. Mianowicie w moim egzemplarzu jest napisane, że to poprawiona wersja wydania z 1927 roku, aczkolwiek przeszukując sieć znalazłam również, że ona jest jeszcze starsza, a także informacje, że jest to opowiadanie, ale potraktuje to jak książę. Pierwszy raz sięgnęłam po tą książkę, jeśli się nie mylę, w podstawówce, na początku. Ciągnęła mnie do niej okładka, zwłaszcza ta osoba na pierwszym planie, pomyślałam, że to fajna przygodówka. Nawet nie wiecie jak się pomyliłam. Może gdybym zdała sobie sprawę co jest na dalszych planach odłożyłabym ją na potem. Pamiętam tylko, że emocje po przeczytaniu we mnie buzowały, zwłaszcza strach. Postanowiłam przeczytać ją jeszcze raz, aby się ''na świeżo'' z Wami podzielić moją opinią. Tytuł: ''Szkarłatna Dżuma'' Autor: Jack London Liczba stron: 76 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza SAWA Książka jest opowieśc

"Dwór cierni i róż" Sarah J. Maas

W końcu przyszedł czas na recenzję kolejnej pozycji z mojej listy 18 książek na zeszły rok. Tym razem padło na retelling znanej historii o Pięknej i Bestii w wykonaniu, ostatnio dość popularnej, Sarah J. Maas. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i przyznam, że udało jej się oczarować i mnie, co prawda nie aż tak bardzo jak bym chciała (już od dawna nie natrafiłam na żadną perełkę), ale po kolei...

"Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy" Rafał Kosik

Chyba każdy książkoholik ma przynajmniej jedną taką serię, której wszystkie tomy ma już za sobą, a teraz tylko wyczekuje kolejnych niczym kolejnego sezonu świetnego serialu. Dla mnie taką serią jest historia trójki warszawskich przyjaciół, dlatego gdy pod koniec listopada zeszłego roku wyszedł 15 tom, to wiedziałam, że prędzej czy później trafi on w moje ręce. Tom 14 czytałam ponad dwa lata temu (jak ten czas szybko leci!), a więc jaki mam po tym czasie stosunek do przygód Felixa, Neta i Niki?