Przejdź do głównej zawartości

Niedźwiedź czy człowiek?

Książka, którą dzisiaj zrecenzuję opowiada o losach Wojtka, niedźwiadka, którego Polscy żołnierze kupili od małego chłopca w 1942 roku, idąc z Persji do Palestyny. Większość z Was pewnie uczyła się o II wojnie światowej, ale czy słyszeliście o kapralu Wojtku? Jeśli nie, to koniecznie musicie przeczytać tą recenzję, a potem i książkę!   


Tytuł: Niedźwiedź Wojtek,
 Niezwykły żołnierz Armii Andersa
Autor: Aileen Orr
Liczba stron: 312
Kategoria: historyczne
Wydawnictwo: Replika

W czasie wojny wielu Polaków uciekało ze swojego ojczystego kraju. Przyszli przyjaciele Wojtka również. To właśnie w Persji zaczęli swoją drogę mającą na celu odbicia ojczyzny. I właśnie tam spotkali małego chłopca, od którego odkupili małego niedźwiadka. Prawdopodobnie, gdyby nie oni Wojtek trafiłby do cyrku, a jego żywot nie byłby przyjemny. 

''W 1942 roku żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski oraz konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka"
                                                                                   Cytat z tyłu okładki ''Niedźwiedzia Wojtka''


Dlaczego Wojtek był bardzo ważną osobą w życiu polskich żołnierzy? Wkraczając do armii musieli opuszczać swoje rodziny, niektórzy nawet na zawsze. Wojtek, był dla nich druga rodziną. Umiał pocieszać, a oni mogli się nim opiekować. Jedną z częstych zabaw, w których uczestniczyli były zapasy. Razem pili piwo, które było jednym z ulubionych trunków Wojtka, a także palili, w przypadku niedźwiedzia jedli, papierosy. Wojtek, zachowywał się jak człowiek, stąd tytuł posta. Wszędzie, gdzie byli wzbudzali zainteresowanie. Miś łagodził spory, łączył ludzi, a także był ''magnesem na dziewczyny'', bo która nie zainteresowałaby się puszystym niedźwiadkiem? W książce znajduje się wiele naprawdę przekomicznych historii Wojtka i jego kompanii.

Niedźwiedź był także pomocny w działaniach wojennych. Jedną z ważniejszych akcji, w których odznaczył się Wojtek była  bitwa pod Monte Cassino, pewnie każdy o niej słyszał, ale czy wiedzieliście, że Wojtek nosił pociski? Właśnie dlatego 22 Kompania Zaopatrywania Artylerii, miała logo przedstawiające niedźwiedzia niosącego pocisk. 
Książka nie należy do łatwych. Muszę się przyznać, że czytałam ją naprawdę długo, ale z dumą mogę powiedzieć, że doczytałam do końca i nie żałuję. W wydaniu, które czytałam znajduje się wstawka zdjęciowa, na której możemy zobaczyć niedźwiedzia w różnych chwilach jego życia.
Czytając książkę można się naprawdę wiele dowiedzieć na temat II wojny światowej, zwłaszcza tych faktów dotyczących Polski. 
Jeśli masz ochotę na coś historycznego, a także chcesz się dowiedzieć co się stało z Wojtkiem, po wojnie, to jest to książka dla Ciebie. 

Komentarze

Warto zajrzeć!

Zakończenie w wykonaniu Chłopców

Dawno nie było już tutaj recenzji (ostatnia w styczniu, co tu się dzieje?), ale wiecie, aby ją napisać wypadałoby zaznajomić się z przedmiotem, który będzie się opisywać. A ja ostatnimi czasy jakoś książek mniej czytam (choć tą o której dziś będę opisywać, przeczytałam jakiś czas temu, wiecie takie małe opóźnienie ). Także jak pewnie z tytułu posta wywnioskowaliście dziś będzie co nieco o czwartej części serii „Chłopcy”, proponuję zapoznać się również z recenzjami poprzednich tomów, które znajdziecie w zakładce: Recenzje. Tytuł: Chłopcy 4. Największa z przygód Autor: Jakub Ćwiek Liczba stron: 400 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: Sine Qua Non W tej części Dzwoneczek musi się zmierzyć z Piotrusiem i odzyskać Chłopców, ale jest problem – Cień, ważny sojusznik Pana, który misternie układa swoje plany, ale wróżka też ma pewną (potężną) znajomość… W Obozie Piotrusia jak zwykle trwa zabawa, tym bardziej że odbito Tańczące Bliźniaki, tymczasem Dzwoneczek zbiera powoli swoich ...

"Nowoświaty" - antologia z okazji roku Lema

Nie było mnie tutaj jakiś czas, ale dzisiaj nie o tym, bo przychodzę do Was z recenzją "Nowoświatów".  Z pewnością już wiecie, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema i właśnie z tej okazji Wydawnictwo SQN oddało głos obiecującym autorom, a my, czytelnicy, dostaliśmy ten zbiór ośmiu opowiadań inspirowanych Lemem. Na wstępie chciałabym jeszcze dodać, że z tym znanym polskim autorem nie miałam za wiele styczności, dlatego dzisiaj nie będę analizować powiązań między opowiadaniami, a jego twórczością. Chcę też zwrócić uwagę, że sci-fi nie jest gatunkiem mojego pierwszego wyboru, więc nawet jeśli wykorzystane w tych krótkich formach pomysły są oklepane, to dla mnie wciąż pozostają świeże.    Tytuł: Nowoświaty Autor: wielu autorów Liczba stron: 206 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: SQN Choć wszystkie opowiadania mówią o różnych wydarzeniach, to mają pewne punkty wspólne. Wiadomo, w jakiś sposób nawiązują do twórczości Stanisława Lema, ale również porusz...

„Mroczne umysły nigdy nie gasną po zmierzchu”

Witajcie, przychodzę do Was dzisiaj z recenzją „Mrocznych Umysłów” serii książek dość mało znanej, choć wartej przeczytania, którą pochłonęłam w dość szybkim czasie i momentami (w sumie trochę częściej) nie mogłam się oderwać. Oczywiście i tutaj zastosowano metodę kończenia rozdziału (książki) w najlepszym momencie. Jak w telewizji! Postanowiłam, że nie będę się bawić w pisanie trzech małych opisów, ale za to zbiorę wszystko w jeden porządny – recenzje.