Przejdź do głównej zawartości

Niedźwiedź czy człowiek?

Książka, którą dzisiaj zrecenzuję opowiada o losach Wojtka, niedźwiadka, którego Polscy żołnierze kupili od małego chłopca w 1942 roku, idąc z Persji do Palestyny. Większość z Was pewnie uczyła się o II wojnie światowej, ale czy słyszeliście o kapralu Wojtku? Jeśli nie, to koniecznie musicie przeczytać tą recenzję, a potem i książkę!   


Tytuł: Niedźwiedź Wojtek,
 Niezwykły żołnierz Armii Andersa
Autor: Aileen Orr
Liczba stron: 312
Kategoria: historyczne
Wydawnictwo: Replika

W czasie wojny wielu Polaków uciekało ze swojego ojczystego kraju. Przyszli przyjaciele Wojtka również. To właśnie w Persji zaczęli swoją drogę mającą na celu odbicia ojczyzny. I właśnie tam spotkali małego chłopca, od którego odkupili małego niedźwiadka. Prawdopodobnie, gdyby nie oni Wojtek trafiłby do cyrku, a jego żywot nie byłby przyjemny. 

''W 1942 roku żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski oraz konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka"
                                                                                   Cytat z tyłu okładki ''Niedźwiedzia Wojtka''


Dlaczego Wojtek był bardzo ważną osobą w życiu polskich żołnierzy? Wkraczając do armii musieli opuszczać swoje rodziny, niektórzy nawet na zawsze. Wojtek, był dla nich druga rodziną. Umiał pocieszać, a oni mogli się nim opiekować. Jedną z częstych zabaw, w których uczestniczyli były zapasy. Razem pili piwo, które było jednym z ulubionych trunków Wojtka, a także palili, w przypadku niedźwiedzia jedli, papierosy. Wojtek, zachowywał się jak człowiek, stąd tytuł posta. Wszędzie, gdzie byli wzbudzali zainteresowanie. Miś łagodził spory, łączył ludzi, a także był ''magnesem na dziewczyny'', bo która nie zainteresowałaby się puszystym niedźwiadkiem? W książce znajduje się wiele naprawdę przekomicznych historii Wojtka i jego kompanii.

Niedźwiedź był także pomocny w działaniach wojennych. Jedną z ważniejszych akcji, w których odznaczył się Wojtek była  bitwa pod Monte Cassino, pewnie każdy o niej słyszał, ale czy wiedzieliście, że Wojtek nosił pociski? Właśnie dlatego 22 Kompania Zaopatrywania Artylerii, miała logo przedstawiające niedźwiedzia niosącego pocisk. 
Książka nie należy do łatwych. Muszę się przyznać, że czytałam ją naprawdę długo, ale z dumą mogę powiedzieć, że doczytałam do końca i nie żałuję. W wydaniu, które czytałam znajduje się wstawka zdjęciowa, na której możemy zobaczyć niedźwiedzia w różnych chwilach jego życia.
Czytając książkę można się naprawdę wiele dowiedzieć na temat II wojny światowej, zwłaszcza tych faktów dotyczących Polski. 
Jeśli masz ochotę na coś historycznego, a także chcesz się dowiedzieć co się stało z Wojtkiem, po wojnie, to jest to książka dla Ciebie. 

Komentarze

Warto zajrzeć!

O dziewczynie, która miała Pecha

- "Szamanka od umarlaków" Martyna Raduchowska Jakie są minusy czytania nowości? Ano takie, że jeśli jest to jakiś tom serii, to potem trzeba czekać na kolejny. Na szczęście wydanie "Szamanki od umarlaków", które dziś opisuję, jest drugim wydaniem, także tom drugi jest już od dawna dostępny! 

Jak wyglądało życie konia w XIX wieku?

- "Black Beauty" Anna Sewell Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o książce, którą czytałam w języku niepolskim - angielskim. Książka ta nie jest długa, a w dodatku przystosowana do czytania w języku angielskim dla początkujących. Dlaczego czytam w innym języku? Myślę, że oglądając filmy czy czytając książki w obcym języku, bardziej się do niego przystosowujemy, możemy się sprawdzić czy rozumiemy i też w pewien sposób lepiej go przyswajamy, a także zwiększamy nasz zasób słów.  Widzicie same plusy! :D

Walka, walka i jeszcze raz walka, czyli „Rozkaz zagłady” Jamesa Dashnera

Dziś opowiem co nieco o książce, która jest prequelem, połowicznym, a zarazem czwartym tomem (według okładki) serii „Więzień Labiryntu”. Choć główną część serii czytało wielu (czy tylko ja myślałam, że to trylogia?), myślę, że nie wszyscy sięgnęli po inne książki dotyczące tego uniwersum. I może to i dobrze?