niedziela, 11 grudnia 2016

Typowe problemy nastolatków, czyli ...

...kolejna książka z serii ''Miętowa'' Ewy Nowak. Tak, wreszcie sięgnęłam po pierwszą część, po uprzednim przeczytaniu tomu siódmego, który przypadł mi do gustu jako lekka książka, na parę dni, z łatwym językiem i powiem, że tom pierwszy pod tym względem się nie różni.

Tytuł: "Wszystko, tylko nie mięta"
Autor: Ewa Nowak
Liczba stron: 176
Kategoria: młodzieżowe
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Ta część opowiada o losach rodziny Gwidoszów, a zwłaszcza Malwiny i Kuby, którzy są w wieku nastoletnim. Dziewczyna spotka się z problemem pierwszej, dość nietypowej miłości, a także z problemem nieakceptacji swojego wyglądu. Z kolei jej brat, w którym podkochuje się większość dziewczyn, pozna inną, która nie zwraca na niego szczególnej uwagi. Książka młodzieżowa, więc oczywiście nie zabraknie różnego rodzaju nastoletniego humoru, ale również nastoletnich problemów.


"- I rozmawialiśmy jak ząbkują mrówki"
                                                                                                  "Wszystko, tylko nie mięta" Ewa Nowak

Styl autorki jest lekki, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko, a na dodatek człowiek nie chce się oderwać! Postacie są wykreowane jako przyjemne osoby, które swoje oczywiście przeżywają i są dość naturalne w swoich zachowaniach, oczywiście czasami miałam ochotę klepnąć kogoś, aby się zastanowił co robi, bo konsekwencje będą nieuniknione i łatwo można je przewidzieć.
Głównymi bohaterami są Malwina i Kuba, rodzeństwo, które nie za wiele ma z sobą wspólnego, ale kiedy trzeba potrafią sobie pomóc, pomimo tego, że to nie oni są narratorami, możemy zrozumieć co czują i dlaczego takie są ich decyzje, ale również mocno zarysowani są ich rodzice i młodsza, ciekawska siostra. Poznajemy również babcię o wybuchowym i energicznym stylu życia, Magdę, nietypową, ale inteligentną osobę, Pawlacza (kolegę Kuby), który miał chyba najgorzej, bo obrywał i na linii miłosnej i z czystego przypadku, no i sytuację życiową nie miał za ładną, ale myślę, że to właśnie go najbardziej polubiłam; a także panią Wenetę. Jeśli chodzi o samą fabułę nie jest specjalnie przewidywalna, ale jest ciekawa, oryginalna (w której książce znajdziecie wątek miłosny chłopaka i dziewczyny, która w pewnym stopniu jest kaleką i nie jest to główny wątek?) i spójna, choć niektóre momenty były dość nietypowe i trochę sztuczne (przynajmniej dla mnie).
Warto zwrócić również uwagę, że lektura ta porusza ważny temat, nieakceptacji swojego ciała, późniejszego odchudzania i anoreksji i tak jak Kuba, tak często i my nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś nam bliski może zmagać się z tą chorobą.
Sama książka wydaje się naprawdę przyjemną lekturą na wieczór po ciężkim dniu w szkole (książka kierowana jest głównie do młodzieży, ale jeśli jakiś dorosły ma ochotę ją przeczytać to nie zniechęcam ;)), jako chwila odpoczynku. Nie jest to pozycja pełna złotych myśli, ale czy tylko takich ludzie potrzebują?
Z pewnością sięgnę po następne części i jeśli Wy również szukacie przyjemnej książki dla młodzieży to polecam!

1 komentarz:

  1. Cieniutka, przyjemna książka dla młodzieży, która jak widać sięga również po ważniejsze tematy. :)
    Gdy byłam troszkę młodsza spotkałam się z twórczością tej autorki, ale teraz jestem już chyba za stara na jej powieści :P
    Pozdrawiam,
    Ola aka Zaczytana Iadala

    OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz dziękuję!