Przejdź do głównej zawartości

Typowe problemy nastolatków, czyli ...

...kolejna książka z serii ''Miętowa'' Ewy Nowak. Tak, wreszcie sięgnęłam po pierwszą część, po uprzednim przeczytaniu tomu siódmego, który przypadł mi do gustu jako lekka książka, na parę dni, z łatwym językiem i powiem, że tom pierwszy pod tym względem się nie różni.

Tytuł: "Wszystko, tylko nie mięta"
Autor: Ewa Nowak
Liczba stron: 176
Kategoria: młodzieżowe
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Ta część opowiada o losach rodziny Gwidoszów, a zwłaszcza Malwiny i Kuby, którzy są w wieku nastoletnim. Dziewczyna spotka się z problemem pierwszej, dość nietypowej miłości, a także z problemem nieakceptacji swojego wyglądu. Z kolei jej brat, w którym podkochuje się większość dziewczyn, pozna inną, która nie zwraca na niego szczególnej uwagi. Książka młodzieżowa, więc oczywiście nie zabraknie różnego rodzaju nastoletniego humoru, ale również nastoletnich problemów.


"- I rozmawialiśmy jak ząbkują mrówki"
                                                                                                  "Wszystko, tylko nie mięta" Ewa Nowak

Styl autorki jest lekki, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko, a na dodatek człowiek nie chce się oderwać! Postacie są wykreowane jako przyjemne osoby, które swoje oczywiście przeżywają i są dość naturalne w swoich zachowaniach, oczywiście czasami miałam ochotę klepnąć kogoś, aby się zastanowił co robi, bo konsekwencje będą nieuniknione i łatwo można je przewidzieć.
Głównymi bohaterami są Malwina i Kuba, rodzeństwo, które nie za wiele ma z sobą wspólnego, ale kiedy trzeba potrafią sobie pomóc, pomimo tego, że to nie oni są narratorami, możemy zrozumieć co czują i dlaczego takie są ich decyzje, ale również mocno zarysowani są ich rodzice i młodsza, ciekawska siostra. Poznajemy również babcię o wybuchowym i energicznym stylu życia, Magdę, nietypową, ale inteligentną osobę, Pawlacza (kolegę Kuby), który miał chyba najgorzej, bo obrywał i na linii miłosnej i z czystego przypadku, no i sytuację życiową nie miał za ładną, ale myślę, że to właśnie go najbardziej polubiłam; a także panią Wenetę. Jeśli chodzi o samą fabułę nie jest specjalnie przewidywalna, ale jest ciekawa, oryginalna (w której książce znajdziecie wątek miłosny chłopaka i dziewczyny, która w pewnym stopniu jest kaleką i nie jest to główny wątek?) i spójna, choć niektóre momenty były dość nietypowe i trochę sztuczne (przynajmniej dla mnie).
Warto zwrócić również uwagę, że lektura ta porusza ważny temat, nieakceptacji swojego ciała, późniejszego odchudzania i anoreksji i tak jak Kuba, tak często i my nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś nam bliski może zmagać się z tą chorobą.
Sama książka wydaje się naprawdę przyjemną lekturą na wieczór po ciężkim dniu w szkole (książka kierowana jest głównie do młodzieży, ale jeśli jakiś dorosły ma ochotę ją przeczytać to nie zniechęcam ;)), jako chwila odpoczynku. Nie jest to pozycja pełna złotych myśli, ale czy tylko takich ludzie potrzebują?
Z pewnością sięgnę po następne części i jeśli Wy również szukacie przyjemnej książki dla młodzieży to polecam!

Komentarze

  1. Cieniutka, przyjemna książka dla młodzieży, która jak widać sięga również po ważniejsze tematy. :)
    Gdy byłam troszkę młodsza spotkałam się z twórczością tej autorki, ale teraz jestem już chyba za stara na jej powieści :P
    Pozdrawiam,
    Ola aka Zaczytana Iadala

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz dziękuję!
Staram się odwiedzać wszystkich moich czytelników!

Warto zajrzeć!

''Szkarłatna Dżuma'', czyli książka nie z tego stulecia

Na wstępie chciałabym wyjaśnić dlaczego tytuł jest taki, a nie inny. Mianowicie w moim egzemplarzu jest napisane, że to poprawiona wersja wydania z 1927 roku, aczkolwiek przeszukując sieć znalazłam również, że ona jest jeszcze starsza, a także informacje, że jest to opowiadanie, ale potraktuje to jak książę. Pierwszy raz sięgnęłam po tą książkę, jeśli się nie mylę, w podstawówce, na początku. Ciągnęła mnie do niej okładka, zwłaszcza ta osoba na pierwszym planie, pomyślałam, że to fajna przygodówka. Nawet nie wiecie jak się pomyliłam. Może gdybym zdała sobie sprawę co jest na dalszych planach odłożyłabym ją na potem. Pamiętam tylko, że emocje po przeczytaniu we mnie buzowały, zwłaszcza strach. Postanowiłam przeczytać ją jeszcze raz, aby się ''na świeżo'' z Wami podzielić moją opinią. Tytuł: ''Szkarłatna Dżuma'' Autor: Jack London Liczba stron: 76 Kategoria: fantastyka Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza SAWA Książka jest opowieśc

"Dwór cierni i róż" Sarah J. Maas

W końcu przyszedł czas na recenzję kolejnej pozycji z mojej listy 18 książek na zeszły rok. Tym razem padło na retelling znanej historii o Pięknej i Bestii w wykonaniu, ostatnio dość popularnej, Sarah J. Maas. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i przyznam, że udało jej się oczarować i mnie, co prawda nie aż tak bardzo jak bym chciała (już od dawna nie natrafiłam na żadną perełkę), ale po kolei...

"Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy" Rafał Kosik

Chyba każdy książkoholik ma przynajmniej jedną taką serię, której wszystkie tomy ma już za sobą, a teraz tylko wyczekuje kolejnych niczym kolejnego sezonu świetnego serialu. Dla mnie taką serią jest historia trójki warszawskich przyjaciół, dlatego gdy pod koniec listopada zeszłego roku wyszedł 15 tom, to wiedziałam, że prędzej czy później trafi on w moje ręce. Tom 14 czytałam ponad dwa lata temu (jak ten czas szybko leci!), a więc jaki mam po tym czasie stosunek do przygód Felixa, Neta i Niki?